Výroba telies ohrevu plynov
V praxi sa jedná najčastejšie o ohrev vzduchu.
Informácie potrebné pre stanovenie príkonu vykurovacích telies slúžiacich k ohrevu plynných látok
- Špecifikácie plynu.
- Rýchlosti prúdenia (m / s).
- Hustota plynu (kg / m3) (v prípade, že sa jedná o stlačený plyn).
- Vstupná a cieľová teplota plynu.
- Informácie ohľadom okolia (parametre potrubia, izolácie a pod.).
Pre návrh konkrétneho tvaru telies je nutné ďalej poznať
- Rozmery vykurovacieho priestoru, dĺžku nevýhrevnej častí tyčí, miesto pre uchytenie tyčí a priestor pre svorkovnicu pod.
- Prostredie a obmedzujúce faktory v mieste elektrického ukončenie (napr. vibrácie, pohyb dielov, vlhkosť, ohyb vývodov v
- mieste výstupu z dielu, riziko mechanického poškodenia, riziko kontaminácie olejom alebo inou kvapalinou, výbušnosť prostredia atď.)
- Predpokladaný spôsob regulácie teploty.
- Merné zaťaženie tyčí sa stanovuje na základe teploty a rýchlosti prúdenia plynu.
Rúrkové telesá s kruhovým profilom
Vzhľadom k cene a tvarovej variabilite najčastejšie využívaná technológia ohrevu v peciach, klimatizáciách, vzduchotechnických jednotkách, vykurovacích registroch pod. Maximálna odporúčaná pracovná teplota pri vhodne navrhnutom mernom zaťaženie tyčí (W / cm2) je 750 ° C.
Je možné použiť variantu tyčí ovinutých nerezovou páskou zväčšujúci plochu prestupu tepla do priestoru a tým aj životnosť tyče, poprípade maximálnu odporúčanú hodnotu merného zaťaženia tyče pre špecifikované pracovné podmienky.
Ploché rúrkové vykurovacie telesá
Používajú sa predovšetkým v situáciách, kde je z konštrukčných dôvodov nutné mať elektrické vývody na jednej strane tyče. Maximálna odporúčaná pracovná teplota pri vhodne zvolenom mernom zaťaženie tyče (W / cm2) je 400 ° C alebo 750 ° C (Použitie inej izolácie. Možné iba u profilu tyčí 9 x 4, 10.5 x 4.5, 13 x 5.5). Je možné použiť variantu tyčí obklopených nerezovou páskou zväčšujúci plochu prestupu tepla do priestoru a tým aj životnosť tyče, poprípade maximálnu odporúčanú hodnotu merného zaťaženia tyče pre špecifikované pracovné podmienky.
Vykurovacie pásy
Využívajú sa v situáciách, kedy je žiaduce nepriamy ohrev napr. Potrubie s plynom, ohrev ventilov a pod. Na priamy ohrev sa nevyužívajú.
Telesá s otvoreným drôtom
Vykurovacie telesá s otvoreným drôtom sa delia podľa konštrukcie:

- keramické vykurovacie telesá
- telesá sa sľudové izoláciou
Poloha odporového drôtu je definovaná keramickými alebo sľudovými nosníkm rôzneho tvaru. Elektrická izolácia od okolitej konštrukcie je zaistená týmito nosníkmi + vzniknutými vzduchovými medzerami. Ohrievaný vzduch je cieľovým nahrievaným médiom alebo len prostredníkom (nepriamy ohrev).
Využitie: Pece na vysoké teploty, kaliace, žíhacie pece, priemyselné fény, infra ohrev, nepriamy ohrev kvapalín napr. V galvanických kúpeľoch, vzduchotechnike, tepelné clony atď. Pre aplikácie s vysokou pracovnou teplotou (viac ako 800 ° C) často jediné možné riešenie.
Maximálna trvalá pracovná teplota na povrchu drôtu:
1 425 ° C – štandardné odporové vykurovacie drôty.
1 850 ° C – miesto vykurovacieho drôtu sú používané špeciálne elementy z MoSi2. Aplikácia s obmedzenými tvarovými a rozmerovými možnosťami.
Nevýhody: Nižšia mechanická odolnosť a citlivosť na znečistenie drôtu i nosných prvkov.
Výhody: Umožňujú vysokú pracovnú teplotu, rýchly nábeh.